GuidePedia

0
Ξύπνησε πολύ αργά.

Για την 9η αγωνιστική της Basket League, o ΠΑΟΚ αντιμετωπίσε στην Πάτρα τον Απόλλωνα και ηττήθηκε με 80-70.
Η ομάδα μας αν και ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα των πρώτων λεπτών και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου. Το ίδιο σκηνικό έλαβε μέρος και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Απόλλωνα να είναι ιδιαίτερα εύστοχος από τη γραμμή των 6.75 και να πάει στα αποδυτήρια με σκορ 34-25. Στο τρίτο δεκάλεπτο τα πράγματα εξελίχθηκαν ακόμα πιο άσχημα για τον ΠΑΟΚ που δεν μπόρεσε ούτε να βρει μεγάλα σουτ ούτε να κόψει τον ρυθμό του αντιπάλου, ο οποίος εκτόξευσε τη διαφορά μέχρι και τους 21 πόντους στα τέλη του δεκαλέπτου και το σκόρ να διαμορφώνεται στο 62-44 με το τέλος του 3ου δεκαλέπτου.
Και ενώ όλα φαίνονταν να έχουν κριθεί, οι φωνές του Σούλη ξύπνησαν την ομάδα και με ένα σερί 0-11 ο ΠΑΟΚ μείωσε τη διαφορά στους 7 με πολύ καλές επιθέσεις από Λάνγκφορτν και Κάρτερ. Στο συγκεκριμένο σημείο ο Απόλλωνας πέτυχε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο υπο πίεση με τη λήξη της επίθεσης και ξαναανέβασε τη διαφορά στους 10. Ο ΠΑΟΚ μείωσε και πάλι στους 6 στο 66-60 αλλά δεν είχε πολλές δυνάμεις ώστε να φτάσει στην ολική ανατροπή. Κάποια λάθη κούρασης και επιλογών στην επίθεση έφεραν το ματς στο τελικό 80-70. Αξιοσημείωτο είναι η παρουσία 200 περίπου φιλάθλων του ΠΑΟΚ στο κλειστό του Απόλλωνα, οι οποίοι έκαναν ιδίατερα ασιθητή την παρουσία τους και δε σταμάτησαν να φωνάζουν υπέρ της ομάδς μας.
Τα δεκάλεπτα: 21-12, 34-25, 62-44, 80-70.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Σκορδίλης 12 (8 ριμπ.), Αργυρόπουλος 1, Γκάλογουεϊ 17 (2 τριπ., 6 ασίστ), Πεν, Φιτζπάτρικ 21 (5 τριπ., 12 ριμπ.), Αντωνάκης, Μπατής, Ελ-Αμίν 15 (1), Πελεκούδας, Μολφέτας 5, Νιφόρας, Γεωργαλής 7.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 16 (1), Λιάπης 3, Κάρτερ 7 (1), Κακαρούδης, Τσόχλας 16 (3), Δέδας 2, Μαργαρίτης 13 (2), Κώττας, Όντουμ 6, Βον 5, Σαλούστρος 2.