GuidePedia

0

Με το δεξί μπήκε και στο πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ, που νίκησε με 88-79 το Ρέθυμνο Aegean, ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στην παράσταση. O αγώνας είχε συγκλονιστική εξέλιξη  και σίγουρα για τον ΠΑΟΚ είναι σημαντικό ότι πηγαίνει με αυτή την νίκη για το πρώτο παιχνίδι στο Eurocup, απέναντι στην Pinar Karsiyaka.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο το παιχνίδι και καθήλωσε το Ρέθυμνο και προηγήθηκε 18-1 στο 5ο λεπτό του αγώνα, παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση. Είναι μάλιστα χαρακτηριστικό ότι το Ρέθυμνο χρειάστηκε 6 λεπτά για να πετύχει το πρώτο του καλάθι, αποτέλεσμα της εξαιρετικής άμυνας που έπαιζε ο ΠΑΟΚ από το ξεκίνημα του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους 10 (20-10) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Η αντίδραση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι και συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα και μάλιστα και με διψήφια διαφορά (41-31) στο ημίχρονο. H διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα και στα μέσα της τρίτης περιόδου (47-37), αλλά το Ρέθυμνο βρήκε τον τρόπο να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα (49-50). Άμεση απάντηση για τον ΠΑΟΚ με 5 συνεχόμενους πόντους από τον Τσόχλα (54-50), πριν το 54-52 του 30ού λεπτού.

Ο ΠΑΟΚ αν και προηγήθηκε 59-54 και 61-58, είδε τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν σωστά και να παίρνουν ξανά το προβάδισμα (64-65), αλλά ο Κώστας Χαραλαμπίδης πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Με τρίποντο του αρχηγού ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 67-67 και με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 69-69, που οδήγησε τις δύο ομάδες στην παράταση. Carter, Odum και Χαραλαμπίδης πέτυχαν τρία πολύ σημαντικά τρίποντα και ο ΠΑΟΚ που ήταν καλύτερος και πιο ψύχραιμος σε άμυνα και επίθεση πήρε την σπουδαία νίκη (88-79).

Τα Δεκάλεπτα: 20-10, 41-31, 54-52, 69-69, 88-79
ΠΑΟΚ: Langford 2, Λιάπης, Χαραλαμπίδης 12 (2), Carter 19 (3), Κακαρούδης 2, Τσόχλας 7 (1), Δέδας 4, Μαργαρίτης 7 (1), Odum ( (1), Vaughn 15, Σαλούστρος 11 (3).
ΡΕΘΥΜΝΟ AEGEAN: Simpson 15 (2), Σχίζας, Κουμπούρας 5, Schaftenaar 15, Council 2,  Allen 16 (2), Καλαμπόκης 3, Faye 12, Σίνης, Χείλαρης 5 (1), Kravic 6.